Competition Winners – 2021 Curves & Lines – Club

Merit Award Winners /Gagnants des prix de mérite

1st Merit Mono Langley Camera Club Andrea Chapman Childs Play
1st Merit Colour Etobicoke Camera Club Aneta Zimnicki Space The Departure
3rd Merit Mono Saskatoon Camera Club Cheryl Lalonde Borden Bridge
2nd Merit Colour Jiahua Elite Photograph Association Richard Liu Desert Camels
2nd Merit Mono Napanee Photo Club Mary Crandall Esonates
3rd Merit - Colour - Surrey Photography Club - Randall Epp - Bending Light With Water

 Gold, Silver & Bronze Medal Winners / Médaillés d’or, d’argent et de bronze

Bronze Medal The Chinese Canadian Photographic Society Of Toronto Bill Leung Sherway Skylight
Silver Medal Jiahua Elite Photography Association Hong Chen Spiral
Silver Medal Jiahua Elite Photography Association Huanan Zhang Window View
Gold Medal Trillium Photographic Club Pat Wintemute Rabbit Hole
Gold Medal Trillium Photographic Club David Seldon Death Valley Dune
Bronze Medal  The Chinese Canadian Photographic Society Of Toronto Leona Lai Spiralling Up
Silver Medal Jiahua Elite Photography Association Phillip Chang Prairie Trail
Silver Medal Jiahua Elite Photography Association Ji Guo Winter Horse Farm
Bronze Medal  The Chinese Canadian Photographic Society Of Toronto Nancy Lam World Trade Center Hall
Gold Medal Trillium Photographic Club Loretta Monteleone Painting The Sky
Gold Medal Trillium Photographic Club Ed Espin Symmetrical Fireflies
Bronze Medal  The Chinese Canadian Photographic Society Of Toronto Katherine Wong Pure Symmetry
Silver Medal Jiahua Elite Photography Association Richard Liu Desert Camels
Silver Medal Jiahua Elite Photography Association Yingchun Zhang Winding Road
Gold Medal Trillium Photographic Club Judy Boufford The Tulip
Bronze Medal  The Chinese Canadian Photographic Society Of Toronto Michael Lai Floor By Floor
Gold Medal Trillium Photographic Club Geoffrey Skirrow Red Onion
Bronze Medal  The Chinese Canadian Photographic Society Of Toronto Jill Lam Winter Light Festival

Honour Awards / Prix d’honneur

Honour Award Surrey Photography Club Arlene Hope A Gate To Nowhere
Honour Award Montreal Camera Club Danielle Charron Twirling Shadows
Honour Award Lions Gate Camera Club Claudia Schwab Upward Spiral
Honour Award Langley Camera Club Karen Reynolds The Wave
Honour Award - Montreal Camera Club - Philip Goldsmith - Jantar Mantar Astronomical Observatory
Honour Award Surrey Photography Club Natalie Coates Unfurling
Honour Award Lions Gate Camera Club Virginia Hayes Night Ride
Honour Award Montreal Camera Club Sonja Klapper The Inner Circle
Honour Award Surrey Photography Club Helmut Gruntorad Fort Casey
Honour Award Langley Camera Club Andrea Chapman Childs Play
Honour Award Lions Gate Camera Club Martin Ross Winter Frosting Martin Ross
Honour Award Surrey Photography Club Sherry Landon By The Dock Of The Bay  Lines And Curves Spc
Honour Award Lions Gate Camera Club Wes Bergen The Light At The End
Honour Award Montreal Camera Club Danielle Lapointe Museum Of History  Gatineau  Quebec
Honour Award - Surrey Photography Club - Randall Epp - Bending Light With Water
Honour Award Langley Camera Club Michele Broadfoot Dazzling Display
Honour Award Langley Camera Club Glenn Disney Tail Light Details
Honour Award - Lions Gate Camera Club - Tom Becker - Colourful Entrance
Honour Award Lions Gate Camera Club Tony Keen Cupola
Honour Award Montreal Camera Club Jaroslava Miler Vatican Museum Staircase
Honour Award Montreal Camera Club Lyne Brissette  Illuminated Arcs
Honour Award Langley Camera Club Janet Slater Split Personality
Honour Award Langley Camera Club Lorna Scott Rouge Et Blanc
Honour Award Surrey Photography Club Gail Stephan Test Pattern

Merit Award Winners / Gagnants des prix de mérite

1st Merit Colour /1ère couleur de mérite – Aneta Zimnicki (Etobicoke Camera Club) – “Space, The Departure”

2nd Merit Colour /2e couleur de mérite – Richard Liu (Jiahua Elite Photography Association) – “Desert Camels”

3rd Merit – Colour /3e couleur de mérite – Randall Epp (Surrey Photography Club) – “It All Lines Up”

1st Merit Monochrome / Monochrome 1er mérite – Andrea Chapman (Langley Camera Club) – “Child’s Play”

2nd Merit Monochrome / Monochrome 2e mérite – Mary Crandall (Napanee Photo Club) – “Resonates”

3rd Merit Monochrome / Monochrome 3e mérite – Cheryl Lalonde (Saskatoon Camera Club) – “Borden Bridge”

Medal Winners / Gagnants des médailles

Gold Medal /Médaille d’or Trillium Photography Club

Silver Medal / Médaille d’argent Jiahua Elite Photography Association

Bronze Medal / Médaille de bronze The Chinese Canadian Photographic Society of Toronto

Honour Awards / Prix d’honneur

Surrey Photography Club

Langley Camera Club

Lions Gate Camera Club

Montreal Camera Club

Congratulations to the winners. Félicitations aux gagnants.