Competition Winners – 2021 Nature-Wildlife – Individual

Merit Award Winners /Gagnants des prix de mérite

1st Merit Award Botany Arnaldo Ronca Phlox
2nd Merit Award Botany Gord Cook Bonsai Tree
3rd Merit Award Botany Jonathan Sau Gymnopilus Junonius
1st Merit Insect Kam Ming Mak  You Are Mine
2nd Merit Award Insect Adrienne Zoe   Making A Heart
3rd Merit Award Insect Llaesa North Together At Twilight
3rd Merit Award Insect David Evans - Cabbage White Mating
1st Merit Award Landscape Northern Lights Over Loften Islands
2nd Merit Award Landscape James Xiang Cold Plunge
3rd Merit Award Landscape Yun Wang Sunset Minnewanka
1st Merit Award Nature Adrienne Zoe - Wildflower Perch (Goldfinch)
2nd Merit Award Nature Mike Streicher Hooded Merganser
3rd Merit Award Nature - Adrienne Zoe - Mommy and Baby Loon
1st Merit Award Wildlife Christy Grinton Last Family Portrait
2nd  Merit Award Wildlife Jean Daniel Gagne Decisive Moment
3rd Merit Award Wildlife Norm Dougan   Sharptail Snow Dance

 Gold, Silver & Bronze Medal Winners / Médaillés d’or, d’argent et de bronze

Gold Medal Jean Daniel Gagne Decisive Moment
Gold Medal Jean Daniel Gagne Great Bear Rainforest
Gold Medal Jean Daniel Gagne Riviere Du Nord
Gold Medal Jean Daniel Gagne Survival
Silver Medal Yun Wang Sunset Minnewanka
Silver Medal Yun Wang Cheetahs Hunting Topi
Silver Medal Yun Wang Eurpean Roller Caught A Lizard
Silver Medal Yun Wang Gentoo Penguin Feeding
Bronze Medal Norm Dougan   Returning Fisherman
Bronze Medal Norm Dougan   Sharptail Snow Dance
Bronze Medal Norm Dougan   Tree Swallow Nest
Bronze Medal Norm Dougan   Grosbeak Winter Visitor

Honour Awards / Prix d’honneur

Honour Award Mike Streicher Eastern Screech Owl
Honour Award Mike Streicher Hooded Merganser
Honour Award Mike Streicher Maasai Mara Leopard
2nd Merit Award Nature Mike Streicher Hooded Merganser
Honour Award David Laronde Black Shouldered Kite With Meal
Honour Award David Laronde Juvenile Luna Moth
Honour Award David Laronde Leopard Descending
Honour Award David Laronde Lilac Breasted Roller In Flight
Honour Award Kam Ming Mak   Worry
Honour Award Kam Ming Mak   Orphan
Honour Award Kam Ming Mak  Perseverance
Honour Award Kam Ming Mak  You Are Mine
Honour Award Christy Grinton Icelandic Puffin Profile
Honour Award Christy Grinton  Damselflies Mating
Honour Award Christy Grinton  Sibling Love
Honour Award Christy Grinton Last Family Portrait
Honour Award He Zhao Magagadi Lake
Honour Award He Zhao Family Walk
Honour Award He Zhao Mom's Love
Honour Award He Zhao
Honour Award James Xiang Break Through
Honour Award James Xiang Cold Plunge
Honour Award James Xiang The Last Glow
Honour Award James Xiang The King Of Jungle

Honour Award Rachel Schneiderman Eastern Bluebird
Honour Award Rachel Schneiderman Great Blue Herons Nest Builders
Honour Award Rachel Schneiderman Queen Annes Lace
Honour Award Rachel Schneiderman Burrowing Owl
Honour Award Michael Winsor Atlantic Puffin Gliding
Honour Award Michael Winsor Bald Eagle Hunting
Honour Award Michael Winsor Northern Gannet Colony Under Milky Way
Honour Award Michael Winsor Puffin In Sunset
Honour Award - Adrienne Zone -Family Time (Red Fox)
Honour Award Adrienne Zoe   Making A Heart
Honour Award - Adrienne Zone - Mommy And Baby Loon
Honour Award - Adrienne Zone - Wildflower Perch (Goldfinch)
Honour Award Mary Chambers Brazilian Southern Lapwing
Honour Award Mary Chambers Cambodian Aethriamanta Aethra
Honour Award Mary Chambers Leaping Leopard
Honour Award Mary Chambers Moose And Calf
Honour Award Martin Ross Glacier Lily
Honour Award Martin Ross Summer Snowflake
Honour Award Martin Ross Western Columbine
Honour Award Martin Ross The Chief
Honour Award William Bickle Belted Kingfisher
Honour Award William Bickle Grizzly Grazing
Honour Award William Bickle Kingfisher
Honour Award William Bickle Sparrow

Honour Award Fang Lei Rao Departing
Honour Award Fang Lei Rao Feeding
Honour Award Fang Lei Rao Hiding
Honour Award Fang Lei Rao Looking
Honour Award Anthony Bucci Humpback Whale
Honour Award Anthony Bucci Black Bear Fish
Honour Award Anthony Bucci Blackbear Spa Day
Honour Award Anthony Bucci Pygmy Owl Scowl
Honour Award Leah Gray Face To Face
Honour Award Leah Gray Leaping Ahead
Honour Award Leah Gray Pink Fawn Lily
Honour Award Leah Gray Pink For Black Bear
Honour Award Lesleyanne Ryan Hurricane Art
Honour Award Lesleyanne Ryan Puffins In Love
Honour Award - Lesleyanne Ryan - The Diamond Ring
Honour Award Lesleyanne Ryan The Last Photo They Found On My Camera
Honour Award Missy Mandel Laurel Sphinx
Honour Award Missy Mandel Ruby Throated Hummingbird And Blue Lobelia
Honour Award Missy Mandel Common Loon And Chick
Honour Award Missy Mandel Camouflaged Eastern Phoebe Chicks
Honour Award Peter To African Elephant At Chobe
Honour Award Peter To Humpback Whale At Antarctica
Honour Award Peter To Patagonia
Honour Award Peter To The Cronos
Honour Award Ilana Block   Red Fox Kit And Eider Duck Head
Honour Award Ilana Block Backlit Lionesses At Sunrise
Honour Award Ilana Block Mama Cheetah With Dinner For Her Two Cubs
Honour Award Ilana Block Three Eastern Screech Owlets
Honour Award Susan Nagy Evening Stroll
Honour Award Susan Nagy Little Bee Eater
Honour Award Susan Nagy Peregrine Lift Off
Honour Award Susan Nagy Reflection

Merit Award Winners / Gagnants des prix de mérite

1st Merit – Botany – Arnaldo Ronca “Phlox”

2nd Merit – Botany – Gord Cook “Bonsai Tree”

3rd Merit – Botany – Jonathan Sau “Gymnopilus junonius”

1st Merit – Insect – Kam Ming Mak “You are mine”

2nd Merit – Insect – Adrienne Zoe “Making a Heart”

3rd Merit – Insect – Llaesa North “Together at Twilight”

3rd Merit – Insect – David Evans “Cabbage Whites Mating

1st Merit – Landscape – Jean Wang “Northern Lights Over Loften Islands”

2nd Merit – Landscape – James Xiang “Clod flow in the first snow of the year”

3rd Merit – Landscape – Yun Wang “Sunset Minnewanka”

1st Merit – Nature – Adrienne Zoe “Wildflower Perch”

2nd Merit – Nature – Mike Streicher “Hooded Merganser”

3rd Merit – Nature – Adrienne Zoe “Mommy and Baby Loon”

1st Merit – Wildlife – Christy Grinton (Martin) “Great Grey Family Potrait as Wildfires Appproach”

2nd Merit – Wildlife – Jean-Daniel Gagne “Decisive Moment”

3rd Merit – Wildlife – Norman Dougan “Sharptail Snow Dancer”

Medal Winners / Médaillés d’or, d’argent et de bronze

Gold Medal – Jean-Daniel Gagne

Silver Medal – Yun Wang

Bronze Medal – Norman Dougan

Honour Awards / Prix d’honneur

Mike Streicher

David Laronde

Kam Ming Mak

Christy Grinton (Martin)

He Zhao

James Ziang

Rachel Schneiderman

Michael Windsor

Adrienne Zoe

Mary Chambers

Martin Ross

William Bickle

Fang Lei Rao

Anthony Bucci

Leah Gray

Lesleyanne Ryan

Missy Mandel

Peter To

llana Block

Susan Nagy

Congratulations to the winners. Félicitations aux gagnants.

The competition report is now posted in the Competition Reports option of the Competitions dropdown menu.   To view the report, you must first log into the CAPA website.

Le rapport de compétition est maintenant affiché dans l’option Rapports de compétition du menu déroulant Compétitions. Pour consulter le rapport, vous devez d’abord vous connecter au site Web de l’ACAP.