1st Global Chinese Photography Art Exhibition

2017 is the 150th anniversary of the founding of Canada. With its multicultural history, Canada exemplifies the harmonious integration of all the world’s peoples, helping to build Canada’s reputation as a great country.

Continue reading “1st Global Chinese Photography Art Exhibition”

Moonrise Between Iceberg Pillar by Michael Winsor

Michael Winsor is a professional photographer from the small outport community of Pools Island, Newfoundland. Through his passion in landscape photography, Michael has built a reputation in producing stunning low light landscape images.  With his love of exploring the natural world, he is known as a leader in fine art landscape images of Newfoundland & Labrador.

Continue reading “Moonrise Between Iceberg Pillar by Michael Winsor”

2017 Toronto International Photography Festival

An exciting competition for group entries from photography organizations, clubs, groups, schools and associations around the world. CAPA is a Patron of this competition, and as such, CAPA medals will be awarded. All entries will be evaluated by CAPA trained judges.

Continue reading “2017 Toronto International Photography Festival”

2017 Annual Photo Challenge

GOLD - Jim Hatch - Canada 150 Years
SILVER - Frederic Hore - Celebrating Canada Day
BRONZE - Ted Akin - Sky Celebrations
HONOUR - Donna Thompson - East To West Celebration 2017
HONOUR - Michael Winsor - Ferryland Iceberg
HONOUR - Jacinthe Leblanc - New Brunswick
HONOUR - Jean Wang - Celebrate Canada National Day
HONOUR - Angeline Haslett - Following Cultural Paths
HONOUR - Jana Malinek - The Dancer
HONOUR - Lorna Scott - Lunenberg, Nova Scotia
HONOUR - Christina Varro - Capturing Moraine Lake
HONOUR - Ted Akune - Keeping Watch
HONOUR - Betty Johnston - Waiting For The Eulachon Bella Coola BC

Competition Winners & Awards

  • Gold Medal – Jim Hatch
  • Silver Medal – Frederic Hore
  • Bronze Medal – Ted Akune

Honourable Mention:

  • Donna Thompson – “East To West Celebration 2017” – 24
  • Michael Winsor – “Ferryland Iceberg” – 24
  • Jacinthe Leblanc – “New Brunswick” – 24
  • Jean Wang – “Celebrate Canada National Day” – 24
  • Angeline Haslett – “Following Cultural Paths” – 23.5
  • Jana Malinek – “The Dancer” – 23.5
  • Lorna Scott – “Lunenberg, Nova Scotia” – 23.5
  • Christina Varro – “Capturing Moraine Lake” – 23.5
  • Ted Akune – “Keeping Watch” – 23
  • Betty Johnston – “Waiting For The Eulachon Bella Coola BC” – 23

Congratulations to all the winners.  

2017 Macro “Individual” Winners

Gold CAPA He (Henry) Zhao Bee
Gold CAPA He (Henry) Zhao Busy Bee
Gold CAPA He (Henry) Zhao Butterfly
Gold CAPA He (Henry) Zhao Insect Vampire
Silver CAPA Lydia Dagg All Tuckered Out
Silver CAPA Lydia Dagg Balancing Act
Silver CAPA Lynda McKay Bergamont
Silver CAPA Lydia Dagg I Think I Can
Bronze CAPA Harvey Ash Pink Day Lily
Bronze CAPA Harvey Ash Purple Day Lily
Bronze CAPA Harvey Ash Red Day Lily
Bronze CAPA Harvey Ash Red Day Lily
Merit 1 CAPA Bruce Shapka Bumble Bee
Merit 2 CAPA Harvey Ash Red Day Lily
Merit 3 CAPA Bob Noble Fruit Fly And Dew

Competition Winners & Awards

  • Gold Medal – He (Henry) Zhao – 90
  • Silver Medal – Lydia Dagg – 89.5
  • Bronze Medal – Harvey Ash – 89.5

Honourable Mention:

  • Bruce Shapka – 88.5
  • Lynda McKay – 88.5
  • Lance Gitter – 88
  • Linda Treleaven – 87
  • Man-kay Koon – 87

Merit Awards:

  • Bruce Shapka – “Bumble Bee” – 26
  • Harvey Ash – “Red Day Lily” – 25.5
  • Bob Noble – “Fruit Fly And Dew” – 25.5

Congratulations to all the winners and thank you to CAPA members Sheena Wilkie and Kasandra Sproson for hosting this competition.

2017 Macro ‘Club’ Winners

GOLD RHCC Joe Leduc Flower Drops
GOLD RHCC Cliff Homewood Coloured Pencils
GOLD RHCC Marie Algieri Goldgrub Oil And Water
GOLD_RHCC Lance Gitter-Feathery Frost Pattern
GOLD_RHCC Geoffrey Pierpoint-Seed Head Detail
GOLD_RHCC John Kot-Peacock Feather Detail
SILVER VCC Gordon Griffiths Miniature World
SILVER VCC Ken Johnston Night Stalking Beetle
SILVER VCC Leah Gray Flower Explosion On Ice
SILVER VCC Neil Boyle Osteospermum With Aphid
SILVER VCC Tony Knowler My Pictures
SILVER VCC Vincent Witteveen Morning Drops
BRONZE IACC Bruce Smith Fossil Beauty
BRONZE IACC Clayton Reitzel Sunset In A Rock
BRONZE IACC Colleen Sayer Kiwi Kloseup
BRONZE IACC Homayoun Atarodifard Golden Eye
BRONZE IACC Linda Treleaven Feather Abstract
BRONZE IACC Lynne Ray The Heart Of It
MERIT 1 RHCC Joe Leduc Flower Drops Copy
MERIT 2 PGNS VikiGaul ButtonsAndPinsMacro
MERIT_3_RHCC_Geoffrey Pierpoint-Seed Head Detail

Competition Winners & Awards

  • Gold Medal – Richmond Hill Camera Club – 142.5
  • Silver Medal – Victoria Camera Club – 136.5
  • Bronze Medal – Images Alberta Camera Club – 136.5

Honourable Mention:

  • Cowichan Valley Camera Club – 131
  • Central Okanagan Photographic Society – 131

Merit Awards:

  • Joe Leduc (Richmond Hill Camera Club) – “Flower Drops” – 27.5
  • Viki Gaul – (Photographic Guild of Nova Scotia) – “Buttons And Pins Macro” – 25.5
  • Janet Slater (Richmond Hill Camera Club) – “Seed Head Details” – 25.5

Congratulations to all the winners and thank you to CAPA members Sheena Wilkie and Kasandra Sproson for hosting this competition.

Competition Winners – Wildlife – Club

Gold_Campbell-Hasting_Processed With Snapseed.
Gold SCPC Doug Irwin Choice Berries
Gold SCPC Christine Lowden Grebe Feed
Gold SCPC Randy Lowden Landing
Gold SCPC Bryan Urquhart Red Fox Stalking
Gold SCPC Dave Van De Laar Red Fox
Silver LGCC Richard Glass Harrier High Five
Silver LGCC Murray O'Neill Short Cub Tall Grass
Silver LGCC Virginia Hayes Loon At Rest
Silver LGCC David Wingate Running First Summer Grizzly Cub
Silver LGCC Roberta Olenick Male Ruddy Duck Courtship Display
Silver LGCC John Lowman Polar Prowler
Bronze LCC Bill Boswell Icelandic Puffin
Bronze LCC Mary Chambers Jaguar
Bronze LCC Don Rycroft Dueling Blue Jays
Bronze LCC Zhugang Zheng Sunset At Amboseli
Bronze LCC Bruce Laing Red Fox
Bronze LCC Steve Donnelly Common Loon And Chick
MERIT 1 CCC3 Ian Neilson Flight And Stare
Merit_2_Campbell Hastings_Processed With Snapseed.
Merit 3 LGCC Richard Glass Harrier High Five

Competition Winners & Awards

Gold Medal – St. Catharines Photographic Club

Silver Medal – Lions Gate Camera Club

Bronze Medal – London Camera Club

Honourable Mention

  • Richmond Hill Camera Club
  • Victoria Camera Club
  • Photographic Guild of Nova Scotia

Merit Awards:

  • Ian Neilson (Calgary Camera Club) – “Flight And Stare”
  • Campbell Hastings (St. Catharines Photographic Club) – “Kestrel With Mouse”
  • Rosemary Ratcliff (Cowichan Valley Camera Club) – “Milk Thistle”

Congratulations to the winners and thank you to the hosting club Kimberley Camera Club

2017 Red River Ex Photo Salon

Get your entries in for the 2017 Red River Ex Photo Salon. Entries must be in by Friday May 26, 2017. Theme is open – more information here: http://www.redriverex.com/competitions/photo-contest/

Continue reading “2017 Red River Ex Photo Salon”

2018 Photo Challenge

Award Honour Elizabeth Hak The Mandrill
Award Honour Inge Riis McDonald Farrier Visit
Award Honour Patricia Zuest grizzly bear sow catching salmon in chilcotin river
Medal Gold Robert Parker The Hunt is on.
Medal Sliver ann alimi DANCE PASSION

Continue reading “2018 Photo Challenge”

Competition Winners – Spring Portrait – Individual

GOLD CAPA Isabel Kelly - A Windy Reflection
GOLD CAPA Isabel Kelly - Moody
GOLD CAPA Isabel Kelly - The Ballerina
GOLD CAPA Isabel Kelly - These Eyes
SILVER IACC Zbigniew W Gortel - Keen Eye
SILVER IACC Zbigniew W Gortel - Startled
SILVER IACC Zbigniew W Gortel - Street Virtuoso
SILVER IACC Zbigniew W Gortel - With Back Against Wall
BRONZE CAPA Mary Chambers - Bac Ha Matron
BRONZE CAPA Mary Chambers - Demure Moroccan Girl
BRONZE CAPA Mary Chambers - Girl In Scarf
BRONZE CAPA Mary Chambers - Hanoi Doorway
MERIT 1 IACC Zbigniew W Gortel - With Back Against Wall
MERIT 2 CAPA Janet Slater - Havana Momma
MERIT 3 CAPA Mimi Lo - Reminiscing

Competition Winners and Awards

Gold Medal – Isabel Kelly

Silver Medal – Zbigniew W. Gortel

Bronze Medal – Mary Chambers

Honourable Mention:

  • Janet Slater
  • Lorna Scott
  • Kelly Pape
  • Mimi Lo

Merit Awards:

  • Zbigniew W. Gortel
  • Janet Slater
  • Mimi Lo

Congratulations to all the winners and thank you to the hosting club Surrey Photography Club.

Competition Winners – Spring Portrait – Club

GOLD NSPS Cecilia Silva - Witch Hazel
GOLD NSPS David Laronde - Indian Army Retired
GOLD NSPS Deborah Robertson - Big Green Eyes
GOLD NSPS Gary Cotter - Sade
GOLD NSPS Jacquie Clayton - Enjoying The Show
GOLD NSPS Nancy Ricker - Little Tex
SILVER CBPC Brian Palmer - Artist at Work
SILVER CBPC Derek Hayes - My Little Angel
SILVER CBPC Etsuko Dethlefsen - Maasai Woman
SILVER CBPC Hafeez Mian - Flutist
SILVER CBPC Llaesa North - Double Embrace
SILVER CBPC Lynne Kelman - Spectator Of Life
BONZE RHCC Yung Niem - Blessing
BRONZE RHCC Claude Sasoon - Sidewalk Seller, Havana
BRONZE RHCC Grant Dale - All Dressed Up And Nowhere To Go
BRONZE RHCC Harvey Rogers - Ballet Position One
BRONZE RHCC Judi Martin - Woodworker
BRONZE RHCC Rhonda Starr - Bright And Cheerful
MERIT 1 CBPC Lynne Kelman - Spectator Of Life
MERIT 2 NSPS David Laronde - Indian Army Retired
MERIT 3 LCC1 Janet Slater - Pow Wow Elder

Competition Winners & Awards

Gold Medal – North Shore Photographic Society

Silver Medal – Crescent Beach Photography Club

Bronze Medal – Richmond Hill Camera Club

Honourable Mention:

  • London Camera Club
  • Trillium Photographic Club

Merit Awards:

  • Lynne Kelman
  • David Laronde
  • Janet Slater

Congratulations to all the winners and thank you to the hosting club Surrey Photography Club.

Competition Winners – Spring Open – Individual

GOLD Missy Mandel - Barred Owl
GOLD Missy Mandel - Boreal Chickadee On Tamarack
GOLD Missy Mandel - Chickadee On Cones
GOLD Missy Mandel - Fox And Pine Tree
SILVER Robert Parker - Arctic Wolf
SILVER Robert Parker - Belted Kingfisher Display
SILVER Robert Parker - Great Grey Owl.
SILVER Robert Parker - Timber Wolf
BRONZE Lance Gitter - Preening Flamingo
BRONZE Lance Gitter - Red Eyed Tree Frog
BRONZE Lance Gitter - Sunset At Great Sand Dunes NP
BRONZE Lance Gitter - Watching Warily
MERIT 1 Missy Mandel - Fox And Pine Tree
MERIT 2 Missy Mandel - Chickadee On Cones
MERIT 3 Julie Brocca - Keyhole In The Sky

Competition Winners & Awards

Gold Medal – Missy Mandel

Silver Medal – Robert Parker

Bronze Medal – Lance Gitter

Honourable Mention:

  • Judy Griffin
  • Rachel Schneiderman
  • Kelly Pape
  • Amy Wildeman
  • Jim Hatch
  • Angeline Haslett
  • Lloyd Dykstra
  • Sandra Hawkins

Merit Awards:

  • Missy Mandel
  • Missy Mandel
  • Julie Brocca

Congratulations to all the winners and thank you to the hosting club Jiahua Elite Photography Association.

Close-Up

Judy Berthman - Yellow Lady's Slipper
003 Bronze JudyBerthman Hover Fly
Macro
Macro 2
Macro 3
Continue reading “Close-Up”

Black and White

Bert Sharp - Sizing Me Up
Hamid Ebrahimi - Fading Memories
Bruce Carmody - The Sky's The Limit
Peter Koelbleitner - Desolate
Janet Slater - Working Hands Taking A Break

Continue reading “Black and White”

Competition Winners – Wildlife – Individual

GOLD Missy Mandel - Black Capped Chickadee On Winterberry
GOLD Missy Mandel - Common Loon And Chick
GOLD Missy Mandel - Loon And Chick In Morning Light
GOLD Missy Mandel - Northern Gannet With Nesting Material
SILVER Rachel Schneiderman - Billing Gannets
SILVER Rachel Schneiderman - Black Capped Chickadee
SILVER Rachel Schneiderman - Eastern Bluebird
SILVER Rachel Schneiderman - Snowy Owl
BRONZE Bert Sharp - Chickadee in the Snow
BRONZE Bert Sharp - Purple Finch
BRONZE Bert Sharp - Sizing Me Up
BRONZE Bert Sharp - Varied Thrush
MERIT 1 Rachel Schneiderman - Eastern Bluebird
MERIT 2 Murray O'Neill - Grizzly Cub Head Shake
MERIT 3 Missy Mandel - Northern Gannet With Nesting Material

Competition Winners and Awards

Gold Medal – Missy Mandel

Silver Medal – Rachel Schneiderman

Bronze Medal – Bert Sharp

Honourable Mention:

  • Edward Haslett
  • Robert Parker
  • Murray O’Neill
  • Mike Wooding
  • John Lyon

Merit Awards:

  • Rachel Schneiderman
  • Murray O’Neill
  • Missy Mandel

Botany Certificate:

  • John Lyon

Congratulations to the winners and thank you to the hosting club North Shore Photographic Society.

Competition Winners – Spring Open – Club

GOLD LGCC Claudia Schwab - Cauldron
GOLD LGCC Colin Smith - Gem Shaft
GOLD LGCC David Laronde - The Church At Vik
GOLD LGCC Hamid Ebrahimi - Fading Memories
GOLD LGCC John Lowman - Sapling
GOLD LGCC Rene Watteel - Katherine
SILVER LCC Bill Boswell - Splish Splash
SILVER LCC Bruce Laing - Shanghai
SILVER LCC Don Rycroft - Alaska Sunrise With Eagle
SILVER LCC Marion Buccella - A Quiet Canal
SILVER LCC Paul Armstrong - Single Tree With Aurora
SILVER LCC Steve Donnelly - Bartholome Island, Galapagos
BRONZE RHCC Bruce Carmody - The Skys The Limit
BRONZE RHCC Josie Stauffer - Second Generation
BRONZE RHCC Judi Martin - Snowy Wagon Ride
BRONZE RHCC Katherine Wong - Rainbow Mountain
BRONZE RHCC Katie Mak - Dragon Boat Race
BRONZE RHCC Rob Kline - Mammoth Hot Springs
MERIT 1 PGNS Viki Gaul - Egret And Long Twig
MERIT 2 LGCC Rene Watteel - Katherine
MERIT 3 C35 Karen Chappell - Psychedelic Tea

Competition Winners and Awards

Gold Medal – Lions Gate Camera Club

Silver Medal – London Camera Club

Bronze Medal – Richmond Hill Camera Club

Honourable Mention:

Merit Awards:

  • Viki Gaul
  • Rene Watteel
  • Karen Chappell

Congratulations to the winners and thank you to the hosting club Burnaby Photographic Society.

Competition Winners – Digital Theme – Club

Gold CBPC Derek Hayes - Bike On The Beach
Gold CBPC Hafeez Mian - Mosque Sheikh Zayed
Gold CBPC Kevin Ward - Landing Strip
Gold CBPC Pam Avis - This Old House
Gold CBPC Robyn Cowan - Morning Mist
GOLD CBPC Carol How - Tattoo Head
Silver VCC Carrie Cole - Maligne Lake
Silver VCC Lorna Zaback - Selfie At Luxembourg Gardens
SILVER VCC Mohammadali Khashei - Glass Colour
Silver VCC Peter Koelbleitner - Desolate
SILVER VCC Steve Smith - Sleeping Maiden Beacon Hill
Silver VCC Willie M Waddell - Rice Terraces Liping China
Bronze PGNS Darryl Robertson - Dinglei Pod
Bronze PGNS France Boutilier - Sunsetting At Halong Bay
Bronze PGNS Fred Greene - Arches Rain Storm Approaching
Bronze PGNS Laszlo Podor - Forest Scene
Bronze PGNS Pierre DeBoismenu - Frozen
Bronze PGNS Viki Gaul - Monument Valley Image
Merit 1 C35 Eric Bartlett - The Dock
Merit 2 CBPC Hafeez Mian - Mosque Sheikh Zayed
Merit 3 Enrique Waizel - Fall

Competition Winners & Awards

Gold Medal – Crescent Beach Photography Club

Silver Medal – Victoria Camera Club

Bronze Medal – Photographic Guild of Nova Scotia

Honourable Mention:

Merit Awards:

  • Eric Bartlett
  • Hafeez Mian
  • Enrique Waizel

Congratulations to the winners and thank you to the hosting club Kamloops Photo Arts Club.

Competition Winners – Minimal Manipulation – Club

GOLD RHCC Lance Gitter - Screw Auger Falls
GOLD RHCC Luba Citrin - Northern Lights At Georgian Bay
GOLD RHCC Paul Yi - Mt. Assiniboine
GOLD RHCC Rob Kline - Lake Superior Sunrise
GOLD RHCC Ron Goodlin - Crepuscular Ring Allowing Light To Shine On Serengetti During Rainstorm
GOLD RHCC Yung Niem - Mesa Arch At Sunrise
SILVER TPC Patrick Mohide - Sunrise At Zabriskie Point
SILVER TPC Sandy Bell - Countryside Mists
SILVER TPC Richard Pickering - Foggy Morning
SILVER TPC John Overmer - Iceland Highlands
SILVER TPC Rino Masaro - Palouse Sunset
SILVER TPC Robert Melnyk - Almost Heaven
BRONZE TCC Ann Alimi - Bryce Canyon
BRONZE TCC Christopher Siou - Wotans Temple Sunset
BRONZE TCC Colin Angus - Landmannalaugar, Iceland
BRONZE TCC Richard Mraz - Summer Walk
BRONZE TCC Bill Schultz - White Sands New Mexico
BRONZE TCC Pat Zuest - Wnter Morning In Tuscany
4th HM CVCC Eric Koob - The Disappearing Glacier Blues
4th HM CVCC Gerry Breckon - Andreas Falls
4th HM CVCC Ian Faulks - Glacial Fractals
4th HM CVCC Lois Deell - Silence
4th HM CVCC Tony Paine - Squall Over Pyramid Lake
4th HM CVCC Valerie Payne - Vanishing
5th HM DPC George Pierce - Nisgaa Falls
5th HM DPC Karoline Cullen - Misty Morning
5th HM DPC Kirsten Schaufele - Ancient Desert Trees
5th HM DPC Lien Ho - Smiths Beach Western Australia
5th HM DPC Patricia Mccairen - Midnight At The Beach
5th HM DPC R Loitz - Palouse
1st COM RHCC Yung Niem - Mesa Arch At Sunrise
2nd COM RHCC Paul Yi - Mt. Assiniboine
3rd COM CVCC Tony Paine - Squall Over Pyramid Lake

Competition Winners and Awards

Gold Medal – Richmond Hill Camera Club

Silver Medal – Trillium Photographic Club

Bronze Medal – Toronto Camera Club

Honourable Mention:

Certificates of Merit:

  • Yung Niem
  • Paul Yi
  • Tory Paine

Congratulations to all the winners and thank you to the hosting club Richmond Hill Camera Club.

Competition Winners – Fall Print – Club

GOLD LCC1 Janet Slater - WorkingHandsTakingABreak
GOLD LCC1  Jim Hatch - Life As A Fishboat
GOLD LCC1  Joy Gerow - On Duty At Pt Wilson
GOLD LCC1 Lorna Scott - The Tradesman
GOLD LCC1  Mel Baly - Fancy Dancer
GOLD LCC1  Michele Broadfoot - Lights In The Night
SILVER CBPC Derek Hayes - Grand Mosque Abu Dhabi
SILVER CBPC Leo Le Couteur - Pine Tree Arch
SILVER CBPC Hafeez Mian - Hemingwayesque
SILVER CBPC Lynn Kelman - The Splash Of Red
SILVER CBPC Mike Strong - Lost Tourists
SILVER CBPC Ron Kelman - Country Chapel
BRONZE LCC Bill Boswell - Antelope Canyon
BRONZE LCC Bruce Laing - Beautiful Sunrise, Playa Dorada
BRONZE LCC Don Rycroft - Milky Way With Meteorite
BRONZE LCC Marion Buccella - A Quiet Venetian Canal
BRONZE LCC Mary Chambers - Lone Elephant
BRONZE LCC Steve Donnelly - Misty Morn In Algonquin
MERIT 1 LCC1 Janet Slater Working Hands Taking A Break
MERIT 2 CBPC Ron Kelman - Country Chapel
MERIT 3 LCC Bruce Laing - Beautiful Sunrise, Playa Dorada

Competition Winners & Awards

Gold Medal – Langley Camera Club

Silver Medal – Crescent Beach Photography Club

Bronze Medal – London Camera Club

Honourable Mention:

Merit Awards:

  • Janet Slater
  • Ron Kelman
  • Bruce Laing

Congratulations to the winners and thank you to the hosting club Manitoba Camera Club.