- Hide menu

CAPA Competition Reports

To view the slideshows of:

Click here

Proshows for all competitions are in the CAPA Library. Contact Joyce De Meester at jb@demeester.ca to access the proshows.

Some of the winning images of CAPA Competitions are published in our Canadian Camera Magazine.

Selections of competition images are in the CAPA Galleries “Competition Images Gallery” found here [*** INSERT LINK HERE ***].

Digital Nature Club Competition 20 March 2010
Host: Montreal Camera Club, Montreal, PQ

Gold Certificate – Toronto Camera Club, Toronto, Ontario
Silver Certificate – Victoria Camera Club, Victoria BC
Bronze Certificate – Lions Gate Camera Club, Vancouver BC

Certificates of Merit
1st Earl Reinink, Welland Camera Club, Fonthill, ON “Northern Shrike”
2nd Leslie Bush, Toronto Camera Club, Toronto ON “Adelie Penguin Leap”
3rd Brad Gayfer, Kamloops Photo Arts Club, Kamloops BC “Bathing Bears”

Botany Certificate
Lloyd Davies, Harbour City Photographic Club, Nanaimo BC “Chocolate Lily”

Digital Nature Individual Competition 20 March 2010
Host: Toronto Camera Club, Toronto ON

Gold Medal – John Lowman, Burnaby BC
Silver Medal – Lauren Nicholl, North Vancouver BC
Bronze Medal – Don McPhee, Chilliwack BC

Certificates of Merit
1st John Lowman, Burnaby BC “Sibling Rivalry”
2nd John Lyon, Kimberley BC “Female Mt. Bluebird Landing”
3rd Lauren Nicholl, North Vancouver BC “Barn Swallows”

Botany Certificate
Janet Kempster, Brantford ON “Blazing Meadow Star”

Digital Open Club Competition 20 March 2010
Host: Focus Camera Club, Moncton NB

Gold Certificate – North Shore Photographic Society, West Vancouver BC
Silver Certificate – Victoria Camera Club, Victoria BC
Bronze Certificate – Toronto Camera Club, Toronto ON

Certificates of Merit
1st Michael Lambie, Victoria Camera Club, Victoria BC “Iguazu Falls”
2nd Peter Ferguson, Welland Camera Club, Fonthill ON “Frog and Friend”
3rd Kieron Nelson, Sarnia Photographic Club, Sarnia ON “Dawn on Li River”

Digital Open Individual Competition 20 March 2010
Host: Kingston Photographic Club, Kingston ON

Gold Medal – Peter Ferguson, Fonthill ON
Silver Medal – Carm Griffin, Etobicoke ON
Bronze Medal – Toni Wallachy, Toronto ON

Certificates of Merit
1st Hadrianna Thorpe, Surrey BC “Whitewater Kayaker 2″
2nd Peter Ferguson, Fonthill ON “Frog Portrait”
3rd Toni Wallachy, Toronto ON “St. Curvy, Detroit”

Film Nature Club Competition 20 March 2010
Host: Woodstock Camera Club, Woodstock, ON

Gold Certificate Atlantic Lighthouse, Halifax NS
Silver Certificate Photographic Guild of Nova Scotia, Bedford NS

Certificates of Merit
1st Keith Vaughan, Atlantic Lighthouse, Halifax NS “Tidal Ice Formation”
2nd Hugh McKervill, Atlantic Lighthouse, Halifax NS “Clyde River”
3rd Joyce SK Chew, Photographic Guild of Nova Scotia, Halifax NS “Wading Heron”

Botany Certificate
Joyce SK Chew, Photographic Guild of Nova Scotia, Halifax NS “Little Mushrooms”

Film Nature Individual Competition 20 March 2010
Host: Woodstock Camera Club, Woodstock ON

Gold Medal Michiko Nishijima, Taymouth NB
Silver Medal Eileen Depeel, Abbotsford BC
Bronze Medal Julia Clough, Kamloops BC

Certificates of Merit
1st Michiko Nishijima, Taymouth NB “Ice Sculpture”
2nd Eileen Depeel, Abbotsford BC “Painted Sky, Painted Hills”
3rd Michiko Nishijima, Taymouth NB “Frost on Grass”

Film Open Club Competition 20 March 2010
Host: Lions Gate Camera Club, Vancouver BC

Gold Certificate Atlantic Lighthouse, Halifax NS
Silver Certificate Photographic Guild of Nova Scotia, Halifax NS

Certificates of Merit
1st Keith Vaughan, Atlantic Lighthouse “Hotel Cavaletto”
2nd Catherine Mooney, Atlantic Lighthouse “Baxter’s Harbor”
3rd Keith Vaughan, Atlantic Lighthouse “Burano Canalscape No. 3″

Film Open Individual Competition 20 March 2010
Host: Lions Gate Camera Club, Vancouver BC

Gold Medal Michiko Nishijima, Taymouth NB
Silver Medal Keith Vaughan, Halifax NS
Bronze Medal Eileen Depeel, Abbotsford BC

Certificates of Merit
1st Michiko Nishijima, Taymouth NB “Tree Tapestry”
2nd Barbara McCoy, London ON “White on Black”
3rd Eileen Depeel, Abbotsford BC “Hungry Butterflies”

Print Open Club Competition 20 March 2010
Host: Royal City Photography Club, New Westminster BC

Gold Certificate Abbotsford Photo Arts Club, Abbotsford BC
Silver Certificate London Camera Club, London ON
Bronze Certificate North Shore Photographic Society, West Vancouver BC

Certificates of Merit
1st Peter Holmes, North Shore Photographic Society “Red Tailed Hawk with Vole”
2nd Barry Justice, Abbotsford Photo Arts Club “Yak Peak”
3rd Peter Herlihy, Brampton Photo Group “Triangle #2″

Print Open Individual Competition 20 March 2010
Host: Royal City Photography Club, New Westminster, BC

Gold Medal Ellie Schartner, Abbotsford BC
Silver Medal Jim Ainslie, Edmonton AB
Bronze Medal Zbigniew Gortel, Edmonton AB

Certificates of Merit
1st Ellie Schartner, Abbotsford BC “Autumn Zoom”
2nd Ellie Schartner, Abbotsford BC “Dancing in Red”
3rd Ellie Schartner, Abbotsford BC “Newport Harbour Painter”

Digital Av Competition 1 May 2010

Travel Essay Awards
“The Lost City of Petra” Maggie & Julian Sale, Toronto ON – 1st, Gold Medal & Best of Show in the Digital AV Competition
“Fire on Ice” Jeff & Jamie Allen, Kamloops BC – 2nd , Silver Medal
“Butchart Gardens” Bill Hall, Woodstock ON – Bronze Medal

Photo Essay Awards
“Just a Puff” Joyce De Meester, Sarnia ON – 1st, Gold Medal
“Morning Has Broken” London Camera Club, London ON – 2nd, Silver Certificate
“Deadly Residue” Kamloops Photo Arts Club, Kamloops BC – 3rd, Bronze Certificate

Postcard Competition June 2010

Best of Show, 1st Place Jaliya Rasaputra, Nepean ON “Northern Hawk Owl”
1st Place Prize: Corel Paintshop Photo Pro X3 and Ron C Humphries Certificate
2nd Place Sandra Hawkins, Etobicoke ON “Market in Monserrat”
2nd Place Prize: Corel Painter 4 Essentials

Honour Awards
Sandra Hawkins, Etobicoke ON “Nizwa, Oman”
Jaliya Rasaputra, Nepean ON “Wood duck”
Bob Hawkins, Etobicoke ON “My Old One-Room School”
Marian McCristall, Langley BC “Bubbles in Lavender Field”
Adrian Szasz, Toronto ON “Double Jumping”
Lauren Nicholl, North Vancouver BC “Snow Goose”
Lauren Nicholl, North Vancouver BC “Tall Ship”
Bob Hawkins, Etobicoke ON “Mt Robson Clearing”



I want to join a competition online [You need to be logged in for this link to be active]
Show me all the online competitions [You need to be logged in for this link to be active]


Comments are closed.